Botoks aknelerin iyileşmesine nasıl etki eder?

Akut ya da aktif akneler, genel olarak deri eki olan salgı bezlerinin çok fazla yağlı salgı üretmelerinden kaynaklanmaktadır. Cilt içine uygulanan botox, bu yağlı salgının derideki bezlerden üretimini azaltmakta, bakterilerce kullanılan bu yağ üretiminin düşmesi, akne sivilcelerinin oluşumunu yavaşlatmakta ya da durdurmaktadır. Ancak botoksun kas hareketlerini azaltan etkisi nedeniyle, aktif akneleri olan yüzde geniş alanlarda kullanılmasının yüz hareketlerini olumsuz etkileyeceği belirtilerek, sınırlı alanlarda kullanılması önerilmektedir. Bu nedenle aktif akne sivilcelerinin tedavisinde, ilk seçenek olarak düşünülmemesi; yardımcı tedavi yöntemi olması konusunda genel bir kabul söz konusudur.

Botoks akne izleri iyileştirilmesinde nasıl etki eder ?

Botoks, son dönemde akne sonrası gelişen derideki izlerin  görüntüsünü düzeltmede kulanılmaya başlanmıştır. Deri içine verilen Botoks, akne izlerinin çevre dokuda oluşturduğu çekintileri azaltmakta, derideki çöküntü ve kabarıklıkların düzgün görünmesini sağlamaktadır. Bu izlerin tedavisinde dolgular, lazer uygulamaları, kimyasal ya da mekanik deri soyma işlemleri halen popülerliğini korumaktadır. Botoks uygulaması, deride bir yumuşaklık, parlaklık ve düzleşme ile akne izlerinin görünümüne olumlu katkı sağlamaktadır.

Botoks akneye sebep olur mu ?

Bugüne kadar yapılan çalışmalar ve klinik gözlemlere göre, botoks uygulaması ile akne oluşumu arasında bağlantı gözlenmemiştir. Botoksun enjekte edildiği yerlerde kızarıklık, şişlik, çok nadiren enfeksiyon görülsede akne oluşumu izlenmemiştir. Tam aksine son dönemde botoks uygulamasının eski akne izlerinin iyileştirilmesinde ve aktif akne oluşumunun azaltılmasında yararlı olduğu belirtilmektedir.

Akne iyileştirilmesinde botoksun yan etkisi var mıdır ?

Botoksun yüzde geniş alanlarda derin olarak kas içine kontrolsuz enjeksiyonu, kas hareketlerini azaltarak yüz hareketlerini kısıtlayabilir. Uygulamayı yapanın, bu konuda geçerli uzmanlık diplomasına ve yeterli tecrübeye sahip bir hekim olması önemlidir.

© 2017 Prof. Dr. Tayfun Aköz. Tüm hakları saklıdır.
Web sitesi tasarımında kullanılan tüm görseller lisanslıdır. İzinsiz başka yerlerde kullanılamaz.
ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan, Prof. Dr. Tayfun Aköz sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.
YASAL BEYAN
Web Tasarım: Simple